«Тернистий шлях до миру:

сприйняття пропозицій з врегулювання конфлікту на Донбасі»

Центр соціальних досліджень "СОФІЯ"
Центр соціальних досліджень «СОФІЯ» з 27 вересня по 6 жовтня 2018 року провів опитування населення у всіх областях України (на підконтрольній території). Всього було опитано 2001 респондент віком від 18 років і старше. Вибірка опитування репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними ознаками. Метод опитування – індивідуальне інтерв'ю («віч-на-віч») за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 2,2%.
Жовтень 2018 р.
Основні результати опитування
(повні формулювання питань та одномірні розподіли відповідей на питання див. у кінці прес-релізу)
Оцінка ситуації в країні

Українські громадяни дуже критично сприймають розвиток ситуації в країні і той політичний курс, який проводить теперішня влада
. Переважна більшість (74,5%) опитаних з тою чи іншою впевненістю вважають, що влада веде країну в неправильному напрямі.Набагато менше (16,8%) тих, хто дотримується точки зору, що влада веде країну «однозначно у правильному напрямі» або «скоріше у правильному напрямі». (Не визначилися з відповіддю – 8,7% опитаних).

Дорожнеча життя і війна на Донбасі є найбільш гострими проблемами для населення.
Респондентів запитали, які проблеми хвилюють особисто їх найбільше (потрібно було вказати три варіанти відповіді). Найчастіше респонденти вказували такі проблеми:
Дорожнеча продуктів харчування та житлово-комунального послуг (вказали 66,2% опитаних);
Військові дії на Донбасі (57,7%);
Корупція в державних органах влади (45,3%);
Безробіття, неможливість знайти добре оплачувану роботу (36,9%).
Недоступність (дорожнеча) медичних послуг (33,4%).
Оцінка діяльності влади
Населення вкрай невдоволене тим, як працює керівництво країни. Переважна більшість (79,4%) опитаних тою чи іншою мірою не схвалює роботу Петра Порошенка на посаді Президента України. Позитивно оцінюють роботу Порошенка («повністю схвалюють» або «скоріше схвалюють») 16,3% респондентів.

Так само критично сприймається діяльність уряду.
Роботу Кабінету Міністрів «категорично не схвалює» або «скоріше не схвалює» 84,1% опитаних. Частка позитивних оцінок становить 10,4%. (Не визначилися з відповіддю – 5,5% опитаних).
Електоральні орієнтації
Якби на момент опитування відбувалися президентські вибори, то найкращі шанси вийти до другого туру мали б Юлія Тимошенко, Петро Порошенко та Юрій Бойко.

Серед респондентів, які братимуть участь у виборах, мають намір проголосувати…

за Ю.Тимошенко - 15,9%,

за П.Порошенка - 9,3%

за Ю.Бойка - 8,8%.

Враховуючи статистичну похибку необхідно вказати, що деякі потенційні кандидати також мають шанси вийти до другого туру президентських виборів. Стабільно високий показник електоральної підтримки демонструє Анатолій Гриценко (8,2%); дещо поступається йому Святослав Вакарчук (7,9%). (Окремо відзначимо, що С.Вакарчук поки не оголошував про свій намір балотуватися).

Якби «Опозиційний блок» і партія «За Життя» висунули Юрія Бойка в якості єдиного кандидата, то беззаперечними фаворитами першого туру президентських виборів стали б
Юлія Тимошенко і Юрій Бойко.У цьому випадку Ю.Тимошенко підтримали б 15,5% респондентів (серед тих, хто голосуватиме), а Ю.Бойка - 14,0%. Отже, обидва кандидати мали б рівні шанси вийти до другого туру. (Інші потенційні кандидати отримали менше 10,0% підтримки в кожному випадку).

Якби на момент опитування відбувалися парламентські вибори (голосування за партійними списками), то найкращі шанси подолати 5-відсотковий бар'єр мали б ВО «Батьківщина»,«Опозиційний блок», Блок Петра Порошенка «Солідарність»,партія «Громадянська позиція»,Радикальна партія Олега Ляшка,партія «За Життя», Об'єднання «Самопоміч».

Серед респондентів, які братимуть участь у виборах, мають намір проголосувати…

за «Батьківщину» – 15,7% респондентів,

за «Опозиційний блок» – 9,0%,

за БПП «Солідарність» – 8,7%,

за партію «Громадянська позиція» – 8,0%,

за Радикальну партію Олега Ляшка – 6,0%,

за партію «За Життя» – 5,1%,

за «Самопоміч» – 4,9%,

Інші партії мають менше 3,0% прихильників (у кожному окремому випадку).

Шляхи врегулювання конфлікту на Донбасі
Більшість українських громадян виступає за мирний шлях врегулювання конфлікту на Донбасі. Серед опитанихтільки 25,4%підтримуютьможливість проведення активних бойових дій (наступу) з метою повернення територій ОРДЛО під контроль України. Проти цього висловились 61,4% респондентів. (Не визначились з відповіддю – 13,2%).

Населення переважно позитивно сприймає можливість компромісу на мирних переговорах щодо врегулювання конфлікту на Донбасі
. Половина опитаних (50,5%) вважає за можливе піти на поступки, щоби припинити війну на Донбасі і нормалізувати відносини з Росією.Третина (34,0%) респондентіввисловились протикомпромісу в цьому питанні. (Не визначились з відповіддю – 15,5%).

У суспільній свідомості Мінські домовленості сприймаються неоднозначно, однак домінує точка зору, що ці домовленості відповідають національним інтересам.
Серед опитаних практично половина опитаних (47,2%) вважає, що в інтересах України виконувати Мінські домовленості. Водночас, значна частина респондентів (27,1%) вважає доцільним відмовитися від цих домовленостей. Показово, що чимало опитаних (25,7%) не визначилися з відповіддю.

Під час опитування респондентам запропонували висловити своє ставлення до різних проектних пропозицій, спрямованих на врегулювання конфлікту на Донбасі. (Респонденти мали визначитися, якою є, на їх погляд, кожна з пропозицій - прийнятною чи не прийнятною). Більшість опитаних вважає «прийнятними» такі заходи:
· Розпочати прямі переговори з керівництвом Росії(цю пропозицію вважають «прийнятною» 65,0% опитаних);
· Розташувати миротворчі сили ООН на всій території ОРДЛО, аж до кордону з Росією, щоб забезпечити повне припинення бойових дій і роззброєння бойовиків (64,4%);
· Розташувати миротворчі сили ООН на лінії розмежування воюючих сторін, щоб забезпечити припинення вогню (59,7%);
· Ввести на території ОРДЛО тимчасову адміністрацію ООН за підтримки миротворчих силдля недопущення гуманітарної кризи і забезпечення правопорядку (56,5%).
Полярні думки викликає пропозиція розпочати прямі переговори з представниками ЛНР і ДНР. Вважають «прийнятною» таку пропозицію 43,5% опитаних, а «неприйнятною» - 45,0%.

Неоднозначно сприймається перспектива провести на території ОРДЛО вибори до місцевих органів влади під контролем тимчасової адміністрації ООН. Вважають «прийнятною» таку пропозицію 38,7% опитаних, а «неприйнятною» - 36,7%. Чимало респондентів (24,6%) не визначилися з відповіддю.
Переважно негативно сприймаються такі можливі заходи:
· Надати ДНР і ЛНР особливий статус, права автономії в складі України (вважають це «неприйнятним» 51,3% опитаних);
· Провести амністію для учасників збройних формувань ДНР і ЛНР, а також для тих, хто підтримував сепаратистів (54,3%).
Завітай на наш новий інтелектуальний проект Strategic Group Sofia
Facebook
www.facebook.com/sofiasociology
Попередні наші дослідження
Контакти
Тел.: (095) 095-92-23

Email: levcun@ukr.net
Made on
Tilda